Na rynku właśnie pojawiła się nowość, która szczególnie powinna zainteresować tych, którzy szukają sposobu na smaczną wodę do celów spożywczych. Nie chcesz już więcej wydawać dużych kwot na zgrzewki wody butelkowanej? Męczy Cię dźwiganie ich ze sklepu? Nie chcesz dłużej przykładać ręki do zanieczyszczania środowiska plastikowymi odpadami? Może w takim razie czas pomyśleć o filtrze kuchennym!
Filtry kuchenne montowane pod zlewem zyskują coraz większą popularność. Wszystko ze względu na wygodę i coraz większą świadomość ekologiczną. Jednymi z najchętniej wybieranych są oczywiście systemy odwróconej osmozy, jednak systemy ultrafiltracji również zyskują na znaczeniu. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam jeden z takich systemów ultrafiltracyjnych.
Dla kogo ultrafiltracja?
Warto wiedzieć, że każdy z rodzajów filtrów kuchennych sprawdzi się w innej sytuacji. Odwrócona osmoza to najdokładniejszy system, dzięki któremu można uzyskać niemal czyste H2O. Ultrafiltracja jest znacznie mniej dokładna. Membrana jest w stanie usunąć zanieczyszczenia o wielkości do 0,1 mikrona.
Przez charakterystykę tego filtra kuchennego, eksperci polecają go osobom, które korzystają z wody wodociągowej, wody już wstępnie oczyszczanej, wody o dość niskim stopniu twardości, wody pozbawionej jakichkolwiek przekroczeń. W przypadku wody bardzo zanieczyszczonej nie jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ membrana miałaby bardzo krótką żywotność.
Mimo obostrzeń dotyczących warunków stosowania, systemy ultrafiltracji mają całą masę zalet. Przede wszystkim nie zużywają energii elektrycznej, nie powodują odrzutu do kanalizacji i nie są drogie w utrzymaniu.
Ultrafiltracja nie potrzebuje zbiornika na magazynowanie wody. Cała jest filtrowana na bieżąco. Ta cecha sprawia, że nie potrzebują zbyt wiele miejsca na montaż. Są bardzo często wybierane do bardzo małych kuchni.
Systemy ultrafiltracji z pewnością spodobają się wielbicielom wody z naturalnymi minerałami. Membrana przepuszcza jony wapnia, magnezu, sodu, etc. Nie ma więc potrzeby montowania dodatkowego mineralizatora.
Jaki model wybrać?
Co prawda wybór systemów ultrafiltracji jest znacznie mniejszy niż odwróconej osmozy, jednak to nie oznacza, że nie ma ciekawych, nowoczesnych propozycji.
Ostatnimi czasy w sklepach internetowych możemy natrafić na nowość – ultrafiltrację od polskiej marki Ecoperla o nazwie Ecoperla Profine POU.
Bardzo ważne, że produkt w całości powstaje na terenie Europy.
Ecoperla Profine POU najlepiej podsumowują dwie najważniejsze cechy tego urządzenia:
- Produkcja smacznej wody
- Bardzo łatwy montaż, z którym bez trudu poradzi sobie każdy
Filtracja to dwa lub trzy etapy, w zależności od wybranej wersji urządzenia. Większy, trzyetapowy filtr Ecoperla Profine POU 3 opiera się na: filtracji wstępnej, oczyszczaniu wody na węglu aktywnym oraz uzdatnianiu na membranie ultrafiltracyjnej.
Połączenie ultrafiltracji z węglem aktywnym to najlepszy sposób na doszlifowanie jakości wody pod względem organoleptycznym. To oznacza, że woda staje się naprawdę smaczna, zyskuje neutralny zapach i nie ma żadnej charakterystycznej barwy.
Podczas uzdatniania z wody usuwane są między innymi: cząstki mechaniczne, chlor, pochodne chloru, związki organiczne, bakterie, wirusy, cysty, niektóre metale ciężkie.
Mniejszy, dwuetapowy system Ecoperla Profine POU 2 pozbawiony jest wkładu wstępnego mechanicznego. To ukłon w stronę właścicieli stacji uzdatniania na cały dom, które zapewniają już wstępnie oczyszczoną wodę. Nie ma zatem potrzeby, aby powtarzać ten proces. Filtr opiera swoją filtrację na wkładzie z węgla aktywnego oraz membranie ultrafiltracyjnej.
Konstrukcja Ecoperla Profine POU
Ecoperla Profine POU to nie są zwykłe systemy ultrafiltracji. Wyróżniają się pod względem niskich kosztów eksploatacyjnych oraz cechami konstrukcyjnymi.
Jedną z najważniejszych innowacji jest rozmiar wkładów filtracyjnych. Są one niemal pięciokrotnie większe od standardowych. To pozwala na dłuższy kontakt wody ze złożem oraz wolniejsze zużywanie się materiału filtracyjnego. W praktyce oznacza to wymianę raz na rok, a nie co 6 miesięcy.
Ponadto wkłady zostały wyposażone w konstrukcję obrotową, dzięki której ich wymiana to chwila.
Montaż to również pestka, między innymi dzięki oparciu konstrukcji o szybkozłącza. Wszystkie niezbędne elementy znajdziemy w zestawie, natomiast kolejne czynności w ilustrowanej instrukcji obsługi.
Serwis to również w przypadku Ecoperla Profine POU nie jest zadanie dla serwisu, ale dla użytkownika. W przypadku tej ultrafiltracji nie trzeba nawet zakręcać dopływu wody do urządzenia. Wymiana wkładów trwa chwilę dzięki automatycznemu zaworowi zwrotnemu.
Warto postawić na produkt wysokiej klasy
Jeśli myślisz nad zakupem filtra kuchennego w postaci ultrafiltracji, to Ecoperla Profine POU jest produktem, który warto wziąć pod uwagę. Zapewni smaczną wodę dla całej rodziny, a ponadto możemy być pewni, że nie zawiedzie naszych oczekiwań pod względem wydajności i trwałości. Wodę można pobrać bardzo szybko i od razu ją wypić, bądź wykorzystać do przygotowania potrawy lub napoju gorącego.
Dzięki za artykuł! Oglądałam ostatnio gdzieś ten filtr. Spodobał mi się, bo nie ma odrzutu do kanalizacji. Nie wiedziałam, że jest taka różnica między ultrafiltracja a osmozą. Ciekawe, może się skusze jednak, bo gdzieś w jakimś sklepie internetowym dobra cena była 😉
Mnie też zaciekawił ten filtr, fajnie wygląda i to całe działanie brzmi naprawdę nieźle. A wodę w kranie mam całkiem niezłą, przeszkadza mi tylko zapach chloru… Przymierzam się do kupna
A ja się właśnie zastanawiam czy ultrafiltracja to lepszy pomysł… Czy może jednak osmoza? Ten filtr wydaje się byc bardzo dobrze opracowany, ale jednak nie ufam swojej wodzie w kranie i nie wiem, czy osmoza nie byłaby bezpieczniejsza. Tym bardziej, że dzieciaki tez z kranu piją (aktualnie z dzbanka).
Bardzo dobry zakup. Woda smaczna i fajny kranik. Dobre cisnienie, nie kapie po kropelce 🙂
Używam od kilku miesięcy. Wcześniej miałam tylko dzbanek z filtrem, ale ciągle mi zieleniał, więc postanowiłam coś z tym zrobić. Ultafiltracja załatwiła sprawę. Zajmuje niewiele miejsca, zmieściła się w szafce pod zlewem. Kranik estetyczny. A woda bardzo smaczna, nie śmierdzi chlorem. Mogę polecić.